Product analyst

Ереван, Армения
Миддл • Сеньор • Тимлид/Руководитель группы • Руководитель отдела/подразделения
Аналитика, Data Science, Big Data
Релокация • Удаленная работа
Опыт работы от 3 до 5 лет
3 500 $
О себе

На данный момент Analyst.

Мои компетенции и опыт

  • soft skills:
    - имею опыт управления командой (5 человек)
    - достаточно легко выстраиваю коммуникацию с другими командами
    - дипломатичен, стараюсь решать вопросы переговорами, а не конфронтацией
    - всегда нацелен на конечный результат и стараюсь найти решение задачи даже там, где нет опыта или возникают какие-то сложности
  • hard skills:
    - использую Python (библиотеки scipy, pandas, requests, beautiful soup, selenium, datetime и т д)
    - SQL (написание сложных запросов, оконные функции, CTE)
    - Metabase (визуализация данных)
    - Mixpanel (визуализация данных)
    - Google analytics 4 (атрибуция и события)
    - Google Tag Manager (настройка событий + скрипты для нестандартных задач)
    - Celonis (Графовая визуализация пользовательского поведения)
    - Dashly/Carrotquest (маркетинговая платформа для рассылки писем)
    - Pipedrive (sales CRM system)
    - Notion (ведение документации)
    - JIRA (задачи разработки)
    - чат GPT (активно использую в работе)
  • growth zone
    - AB тесты (на текущий момент работаю в B2B компании, поэтому не хватает графика на то, чтобы проводить полноценные тесты). При этом знаю теорию и иногда запускаем в компании. Для этого есть собственный код в Jupiter notebook

    Projects:
    - выстраивал отдел аналитики с нуля. Описывал дизайны экспериментов, документацию, взаимодействие с cross командами
    - внедрял сквозную аналитику со сложной атрибуцией (мультиканальность)
    - произвожу оценку unit-economy для маркетинга
    - оценивал результаты маркетинговых активности с точки зрения окупаемости
    - работаю с продуктовыми метриками (Retention, churn, LTV, CAC, CPL, cohort analytics)
    - организовывал поддержку аналитикой при выходе компании на зарубежные рынки
    - умею собирать данные из открытых источников (парсинг сайтов) для оценки конкурентов и анализа рынка
    - активно взаимодействую с финансовым блоком (настройка мониторинга, узких мест и т д)
    - умею работать с API рекламных площадок и не только

    English

    Here is the translation into English:

Soft Skills:

- Experienced in managing a team (5 people).

- Easily establish communication with other teams.

- Diplomatic; I strive to solve issues through negotiation rather than confrontation.

- Always focused on the end result, trying to find solutions even in unfamiliar or challenging situations.

Hard Skills:

- Use Python (libraries include scipy, pandas, requests, beautiful soup, selenium, datetime, etc.).

- SQL (writing complex queries, window functions, CTEs).

- Metabase (data visualization).

- Mixpanel (data visualization).

- Google Analytics 4 (attribution and event tracking).

- Google Tag Manager (event setup + scripts for custom tasks).

- Celonis (graphical visualization of user behavior).

- Dashly/Carrotquest (email marketing platform).

- Pipedrive (sales CRM system).

- Notion (documentation management).

- JIRA (development task management).

- Actively use ChatGPT in work.

Growth Zone:

- A/B Testing (Currently working in a B2B company, so I lack the schedule to conduct full-scale tests, but I'm familiar with the theory and sometimes launch tests within the company. I have my own code in Jupyter Notebook for this).

Projects:

- Established an analytics department from scratch, including designing experiments, documentation, and interaction with cross-functional teams.

- Implemented end-to-end analytics with complex attribution (multi-channel).

- Conducted unit-economy evaluation for marketing.

- Assessed the results of marketing activities in terms of ROI.

- Worked with product metrics (Retention, churn, LTV, CAC, CPL, cohort analytics).

- Supported analytics during the company’s expansion into foreign markets.

- Skilled in collecting data from open sources (website parsing) for competitor assessment and market analysis.

- Actively interact with the finance department (setting up monitoring, identifying bottlenecks, etc.).

- Proficient in working with advertising platforms' APIs and more.

Интересные кандидаты